Skip to content

118 Forest Rd.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2016

Property Information

Block869.39
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1056
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,056
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,600
58%
Improvement Value:$121,300
42%
Total Assessment$286,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,488+5.4%
2024$7,107+3.6%
2023$6,857+1.3%
2022$6,768+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958