Skip to content

111 Salem Rd.Brick, NJ 08724

Built 1962

Last Sale Price
$371,250
Last Sale Date
Jul 8, 2019

Property Information

Block869.39
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,108
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,600
48%
Improvement Value:$180,900
52%
Total Assessment$348,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,096+5.4%
2024$8,632+3.6%
2023$8,329+1.3%
2022$8,221+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$371,250
Sq Ft2,108DeedBook 17565, Page 1588Recorded8/9/2019

Property Sale

SaleMulti
$396,000
DeedBook 14055, Page 1840

Property Sale

SaleMulti
$317,000
DeedBook 11533, Page 1217

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 5192, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1962