Skip to content

61 Glenmere DrBrick, NJ 08724

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2020

Property Information

Block869.40
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,734
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,100
40%
Improvement Value:$254,600
60%
Total Assessment$421,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,006+5.4%
2024$10,446+3.6%
2023$10,079+1.3%
2022$9,948+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,734DeedBook 17595, Page 1847Recorded9/5/2019

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5003, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1969