Skip to content

119 Wildwood Rd.Brick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2023

Property Information

Block869.40
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,536
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,500
57%
Improvement Value:$123,400
43%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,566+5.4%
2024$7,181+3.6%
2023$6,929+1.3%
2022$6,839+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 5018, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1976