Skip to content

132 Salem Rd.Brick, NJ 08724

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 1998

Property Information

Block869.40
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage996
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,700
65%
Improvement Value:$89,800
35%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,695+5.4%
2024$6,354+3.6%
2023$6,130+1.3%
2022$6,051+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4794, Page 782

Property Built

Built

Year Built: 1964