Skip to content

52 Robbins St.Brick, NJ 08724

Built 1963

Last Sale Price
$451,500
Last Sale Date
Mar 24, 2022

Property Information

Block869.41
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,451
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,800
49%
Improvement Value:$159,400
51%
Total Assessment$314,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,201+5.4%
2024$7,783+3.6%
2023$7,509+1.3%
2022$7,412+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$451,500
Sq Ft2,451DeedBook 18976, Page 596Recorded4/4/2022

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook 5518, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 1963