Skip to content

74 Robbins CtBrick, NJ 08724

Built 1964

Last Sale Price
$587,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block869.41
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,510
Acreage2.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,400
48%
Improvement Value:$197,000
52%
Total Assessment$375,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,798+5.4%
2024$9,299+3.6%
2023$8,972+1.3%
2022$8,856+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$587,000
Sq Ft2,510DeedBook 18618, Page 1301Recorded8/6/2021

Property Sale

Sale
$214,900
DeedBook 4983, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1964