Skip to content

78 Robbins Ct.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Mar 9, 2022

Property Information

Block869.41
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class18
Description1SF3G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage3,613
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
27%
Improvement Value:$456,200
73%
Total Assessment$629,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,417+5.4%
2024$15,580+1.5%
2023$15,354+7.8%
2020$14,241+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft3,613DeedBook 18949, Page 543Recorded3/15/2022

Property Sale

Sale
$749,999

From:

To:

Sq Ft3,613DeedBook 17214, Page 1030Recorded8/21/2018

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4849, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1965