Skip to content

80 Robbins Ct.Brick, NJ 08724

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$832,000
Last Sale Date
Nov 24, 2025

Property Information

Block869.41
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,158
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,800
51%
Improvement Value:$168,600
49%
Total Assessment$345,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,015+5.4%
2024$8,556+3.6%
2023$8,255+1.3%
2022$8,148+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$832,000
Sq Ft2,158DeedBook 20207, Page 1785Recorded11/25/2025

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 12771, Page 540

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 10802, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1965