Skip to content

82 Robbins CtBrick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 24, 2019

Property Information

Block869.41
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1882
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,882
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
50%
Improvement Value:$172,000
50%
Total Assessment$344,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,978+5.4%
2024$8,521+3.6%
2023$8,222+1.3%
2022$8,115+5.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,882DeedBook 17492, Page 1808Recorded6/5/2019

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 11021, Page 1388

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 4938, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1965