Skip to content

96 Salem Rd.Brick, NJ 08724

Built 1964

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 25, 2014

Property Information

Block869.41
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,218
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,500
56%
Improvement Value:$131,100
44%
Total Assessment$298,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,793+5.4%
2024$7,396+3.6%
2023$7,137+1.3%
2022$7,044+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,218DeedBook 15905, Page 1861Recorded9/30/2014

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10183, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1964