Skip to content

58 Robbins St.Brick, NJ 08724

Built 1963

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Nov 1, 1990

Property Information

Block869.41
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 2506
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,506
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,200
51%
Improvement Value:$165,500
49%
Total Assessment$337,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,814+5.4%
2024$8,365+3.6%
2023$8,071+1.3%
2022$7,966+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 48710, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1963