Skip to content

60 Robbins St.Brick, NJ 08724

Built 1963

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 29, 2007

Property Information

Block869.41
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1892
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,892
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,200
50%
Improvement Value:$175,500
50%
Total Assessment$347,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,075+11.0%
2024$8,179+3.6%
2023$7,892+1.3%
2022$7,789+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 13701, Page 674

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 12638, Page 197

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12354, Page 1119

Property Built

Built

Year Built: 1963