Skip to content

58 Princeton AveBrick, NJ 08724

Built 1946

Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block869
Lot17.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,624
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
68%
Improvement Value:$94,400
32%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,788+5.4%
2024$7,391+3.6%
2023$7,132+1.3%
2022$7,039+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1946