Skip to content

14 Quail RunBrick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 17, 2018

Property Information

Block86
Lot25.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,883
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,400
43%
Improvement Value:$169,000
57%
Total Assessment$296,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,656+5.2%
2024$7,277+3.5%
2023$7,031+1.3%
2022$6,942+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,883DeedBook 17191, Page 1657Recorded7/30/2018

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 11839, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1987