Skip to content

90 Sandy Point DrBrick, NJ 08723

Built 1953

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Apr 24, 2018

Property Information

Block87.01
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,460
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
65%
Improvement Value:$168,700
35%
Total Assessment$476,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,300+5.2%
2024$11,691+4.3%
2023$11,205+1.3%
2022$11,064+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 17108, Page 386Recorded5/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 1953