Skip to content

120 Sandy Island DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Date
Apr 11, 2016

Property Information

Block87.02
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,982
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
59%
Improvement Value:$177,100
41%
Total Assessment$432,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,911+5.3%
2024$10,358+3.6%
2023$9,999+1.3%
2022$9,870+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970