Skip to content

113 Sandy Island Dr.Brick, NJ 08723

Built 1979

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 6, 2024

Property Information

Block87.02
Lot15.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,672
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,400
70%
Improvement Value:$145,100
30%
Total Assessment$479,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,385+5.2%
2024$11,772+3.5%
2023$11,374+1.3%
2022$11,230+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft1,672DeedBook 19868, Page 1732

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 16332, Page 504Recorded3/4/2016

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 14671, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1979