Skip to content

91 Sandy Island DrBrick, NJ 08723

Built 1979

Last Sale Price
$485,126
Last Sale Date
Dec 28, 2006

Property Information

Block87.02
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,974
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,100
68%
Improvement Value:$167,300
32%
Total Assessment$518,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,390+5.2%
2024$12,727+3.5%
2023$12,296+1.3%
2022$12,141+3.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$485,126
DeedBook 13500, Page 822

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 5742, Page 842

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4771, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1979