Skip to content

89 Sandy Island Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Date
Apr 23, 2024

Property Information

Block87.02
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,849
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,200
72%
Improvement Value:$120,300
28%
Total Assessment$429,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,844+5.3%
2024$10,294+3.6%
2023$9,938+1.3%
2022$9,809+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965