Skip to content

79 Sandy Island DrBrick, NJ 08723

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block87.02
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class17
Description3SF2G-P 3096
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,096
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
50%
Improvement Value:$302,800
50%
Total Assessment$609,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,733+5.2%
2024$14,953+3.5%
2023$14,448+1.3%
2022$14,265+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$699,000
DeedBook 13789, Page 1239

Property Built

Built

Year Built: 2007