Skip to content

75 Pinta Ct.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Feb 23, 2024

Property Information

Block87.03
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
DescriptionA-1SF1G 1348
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,348
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
74%
Improvement Value:$105,300
26%
Total Assessment$405,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,469+5.2%
2024$9,950+3.5%
2023$9,614+1.3%
2022$9,492+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft1,348DeedBook 19621, Page 1486Recorded3/5/2024

Property Built

Built

Year Built: 1965