Skip to content

65 Pinta CtBrick, NJ 08723

Built 1963

Last Sale Price
$241,500
Last Sale Date
May 20, 1993

Property Information

Block87.03
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,626
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,600
56%
Improvement Value:$237,100
44%
Total Assessment$538,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,915+5.2%
2024$13,225+3.5%
2023$12,778+1.3%
2022$12,616+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$241,500
DeedBook 5066, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1963