Skip to content

58 Sandy Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 2010

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Mar 30, 2000

Property Information

Block87.03
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class17
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,664
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,600
52%
Improvement Value:$290,300
48%
Total Assessment$609,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,754+5.2%
2024$14,973+3.5%
2023$14,467+1.3%
2022$14,284+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 10072, Page 1899