Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
Nina Ct.Brick, NJ 08723
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2002
Property Information
Block87.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3
Building Details
Building Class---
DescriptionDOCK
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.14
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$289,100
99%
Improvement Value:$2,900
1%
Total Assessment$292,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $7,542 | +5.2% |
| 2024 | $7,169 | +3.5% |
| 2023 | $6,926 | +1.3% |
| 2022 | $6,839 | +1.6% |
Property History
No events match the selected filters.