Skip to content

71 Nina Ct.Brick, NJ 08723

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block87.04
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,454
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,000
67%
Improvement Value:$154,800
33%
Total Assessment$468,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,109+5.2%
2024$11,509+3.5%
2023$11,120+1.3%
2022$10,979+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 11774, Page 3

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 10856, Page 1701

Property Built

Built

Year Built: 1969