Skip to content

65 Nina Ct.Brick, NJ 08723

Built 1962

Last Sale Date
Apr 2, 2011

Property Information

Block87.04
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,327
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
77%
Improvement Value:$72,700
23%
Total Assessment$322,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,335+5.2%
2024$7,922+3.5%
2023$7,654+1.3%
2022$7,558+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14859, Page 1552

Property Sale

Sale
$437,600
DeedBook 12549, Page 1399

Property Built

Built

Year Built: 1962