Skip to content

68 Nina Ct.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Sep 20, 2024

Property Information

Block87.04
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,216
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,800
85%
Improvement Value:$51,400
15%
Total Assessment$336,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,421+5.2%
2024$8,003+3.5%
2023$7,733+1.3%
2022$7,635+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft1,216DeedBook 19814, Page 1802Recorded10/10/2024

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4996, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1950