Skip to content

80 Brushy Neck DrBrick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 30, 2020

Property Information

Block870.03
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,607
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
42%
Improvement Value:$136,000
58%
Total Assessment$236,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,160+5.4%
2024$5,846+3.6%
2023$5,640+1.3%
2022$5,567+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,607DeedBook 18257, Page 626Recorded1/13/2021

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5487, Page 852

Property Sale

Sale
$135,900
DeedBook 4929, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1989