Skip to content

1 Brant DrBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$318,900
Last Sale Date
Apr 8, 2009

Property Information

Block870.03
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,588
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
38%
Improvement Value:$163,700
62%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,883+5.4%
2024$6,532+3.6%
2023$6,302+1.3%
2022$6,221+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$318,900
DeedBook 14267, Page 1661

Property Sale

Sale
$125,209
DeedBook 5079, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1993