Skip to content

3 Brant DrBrick, NJ 08724

Built 1991

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block870.03
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,150
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
48%
Improvement Value:$109,800
52%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,476+5.4%
2024$5,197+3.6%
2023$5,014+1.3%
2022$4,949+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,150DeedBook 18730, Page 1959Recorded10/19/2021

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5121, Page 704

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 4941, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1991