Skip to content

25 Brant DrBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$300,900
Last Sale Date
Aug 15, 2017

Property Information

Block870.03
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,607
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
42%
Improvement Value:$136,100
58%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,912+5.6%
2024$5,598+3.8%
2023$5,393-3.2%
2022$5,570+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,900

From:

To:

Sq Ft1,607DeedBook 16850, Page 1827Recorded8/28/2017

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 14939, Page 1890

Property Sale

Sale
$166,500
DeedBook 10162, Page 1191

Property Sale

Sale
$130,415
DeedBook 5093, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1993