Skip to content

15 Mallard Dr.Brick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2008

Property Information

Block870.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,463
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
44%
Improvement Value:$127,300
56%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,933+5.4%
2024$5,630+3.6%
2023$5,432+1.3%
2022$5,362+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$344,900
DeedBook 12985, Page 280

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 11794, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1989