Skip to content

17 Mallard Dr.Brick, NJ 08724

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$435,900
Last Sale Date
Nov 13, 2025

Property Information

Block870.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,383
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
46%
Improvement Value:$118,100
54%
Total Assessment$218,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,692+5.4%
2024$5,402+3.6%
2023$5,213+1.3%
2022$5,145+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$435,900
Sq Ft1,383DeedBook 20221, Page 269Recorded12/9/2025

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 14641, Page 873

Property Sale

Sale
$145,500
DeedBook 10271, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1989