Skip to content

27 Deer Run LaneBrick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 21, 2017

Property Information

Block870.05
Lot102
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,607
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
46%
Improvement Value:$117,400
54%
Total Assessment$217,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,424+5.6%
2024$5,135-1.2%
2023$5,196+1.3%
2022$5,128+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,607DeedBook 16849, Page 1301Recorded8/25/2017

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,607DeedBook 16654, Page 990Recorded2/8/2017

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 14976, Page 1112

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5726, Page 752

Property Sale

Sale
$138,525
DeedBook 4755, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1989