Skip to content

29 Chipmunk Dr.Brick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 16, 2017

Property Information

Block870.05
Lot112
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,502
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
43%
Improvement Value:$133,100
57%
Total Assessment$233,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,834+5.6%
2024$5,524+3.8%
2023$5,321+1.4%
2022$5,249+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 16852, Page 395Recorded8/29/2017

Property Sale

Sale
$137,900
DeedBook 4755, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1989