Skip to content

15 Chipmunk Dr.Brick, NJ 08724

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2025

Property Information

Block870.05
Lot119
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,457
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
45%
Improvement Value:$123,900
55%
Total Assessment$223,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,844+5.4%
2024$5,546+3.6%
2023$5,351+1.3%
2022$5,282+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$351,000
Sq Ft1,457DeedBook 18972, Page 1688Recorded3/31/2022

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,457DeedBook 17173, Page 44Recorded7/13/2018

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5318, Page 583

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4764, Page 645

Property Built

Built

Year Built: 1989