Skip to content

74 Sleepy Hollow Dr.Brick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block870.05
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,463
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
43%
Improvement Value:$130,400
57%
Total Assessment$230,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,013+5.4%
2024$5,707+8.6%
2023$5,257+1.4%
2022$5,185+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,463DeedBook 19138, Page 1180Recorded8/18/2022

Property Sale

Sale
$142,850
DeedBook 5195, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1994