Skip to content

109 Sleepy Hollow DrBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 26, 2018

Property Information

Block870.05
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,463
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
39%
Improvement Value:$156,000
61%
Total Assessment$256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,432+5.6%
2024$6,091+3.8%
2023$5,868+1.4%
2022$5,789+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,463DeedBook 17141, Page 681Recorded6/11/2018

Property Sale

Sale
$134,650
DeedBook 5124, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1993