Skip to content

101 Sleepy Hollow DrBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block870.05
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,607
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
39%
Improvement Value:$156,700
61%
Total Assessment$256,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,700+5.4%
2024$6,358+3.6%
2023$6,135+1.3%
2022$6,056+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$369,000
Sq Ft1,607DeedBook 18459, Page 165Recorded5/5/2021

Property Sale

Sale
$137,275
DeedBook 5132, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1993