Skip to content

11 Beaver Hollow DrBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$469,900
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block870.05
Lot75
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,463
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
44%
Improvement Value:$127,300
56%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,933+5.4%
2024$5,630+14.1%
2023$4,932+1.4%
2022$4,862+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$469,900
Sq Ft1,463DeedBook 19450, Page 415Recorded8/4/2023

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5280, Page 181

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 5106, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1993