Skip to content

14 Sleepy Hollow Dr.Brick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Jun 8, 2015

Property Information

Block870.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,399
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
44%
Improvement Value:$124,800
56%
Total Assessment$224,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,617+5.6%
2024$5,318+3.8%
2023$5,123+1.4%
2022$5,053-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900

From:

To:

Sq Ft1,399DeedBook 16108, Page 1567Recorded6/16/2015

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 12271, Page 103

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5686, Page 358

Property Sale

Sale
$143,690
DeedBook 5258, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1995