Skip to content

32 Deer Run LaneBrick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block870.05
Lot98
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,463
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
43%
Improvement Value:$131,700
57%
Total Assessment$231,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,047+5.4%
2024$5,739+8.5%
2023$5,288+1.4%
2022$5,216+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,463DeedBook 18779, Page 202Recorded11/17/2021

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5498, Page 746

Property Sale

Sale
$132,900
DeedBook 4747, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1989