Skip to content

95 Brushy Neck DrBrick, NJ 08724

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2000

Property Information

Block870.07
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,724
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
36%
Improvement Value:$165,700
64%
Total Assessment$260,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,804+5.4%
2024$6,458+3.6%
2023$6,231+1.3%
2022$6,150+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$142,900
DeedBook 5381, Page 945

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 4956, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1991