Skip to content

8 Woodchuck LaneBrick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$117,550
Last Sale Date
Nov 6, 1992

Property Information

Block870.07
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,463
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
40%
Improvement Value:$153,100
60%
Total Assessment$253,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,356+5.6%
2024$6,019+3.8%
2023$5,799+1.4%
2022$5,721+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$117,550
DeedBook 5034, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1992