Skip to content

30 Woodchuck LnBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 2019

Property Information

Block870.08
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,588
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
42%
Improvement Value:$138,200
58%
Total Assessment$238,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,217+5.4%
2024$5,900+5.6%
2023$5,585+1.3%
2022$5,513+1.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$297,000
DeedBook 14685, Page 788

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 13774, Page 1467

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12552, Page 646

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 11649, Page 1489

Property Sale

Sale
$113,700
DeedBook 5084, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1993