Skip to content

22 Cottontail DrBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 13, 2007

Property Information

Block870.08
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,383
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
46%
Improvement Value:$117,900
54%
Total Assessment$217,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,687+5.4%
2024$5,397+3.6%
2023$5,208+1.3%
2022$5,140+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 13779, Page 20

Property Sale

Sale
$110,650
DeedBook 5147, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1994