Skip to content

24 Mayapple DriveBrick, NJ 08724

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block870.09
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,463
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
44%
Improvement Value:$125,000
56%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,873+5.4%
2024$5,573+3.6%
2023$5,378+1.3%
2022$5,308+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,463DeedBook 20201, Page 1622Recorded11/19/2025

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,463DeedBook 15689, Page 505Recorded11/19/2013

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12233, Page 1826

Property Sale

Sale
$132,255
DeedBook 5314, Page 700

Property Built

Built

Year Built: 1994