Skip to content

21 Sleepy Hollow Dr.Brick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$421,000
Last Sale Date
Jul 18, 2022

Property Information

Block870.09
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,457
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
45%
Improvement Value:$124,500
55%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,859+5.4%
2024$5,561+3.6%
2023$5,366+1.3%
2022$5,296+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$421,000
Sq Ft1,457DeedBook 19117, Page 204Recorded7/29/2022

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12769, Page 771

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 11778, Page 892

Property Sale

Sale
$124,990
DeedBook 5384, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1995