Skip to content

17 Sleepy Hollow Dr.Brick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 10, 2022

Property Information

Block870.09
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,383
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
46%
Improvement Value:$118,500
54%
Total Assessment$218,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,703+5.4%
2024$5,412+3.6%
2023$5,222+1.3%
2022$5,154+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,383DeedBook 19203, Page 1026Recorded10/24/2022

Property Sale

Sale
$97,000

From:

To:

Sq Ft1,383DeedBook 16218, Page 1794Recorded10/20/2015

Property Sale

Sale
$131,040
DeedBook 5244, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1995